Maple Leaf Indicates the Event is Admission Free

  Home
  2014 Schedule of Events
  2014 TD Bank
Syrup Giveaway
and Getaway Contest
Antique Show
NEW Beverage Tasting
  Carnival

Children's Program
Craft & Specialty Foods Show
  Directions & Map
Exhibit Hall
Face Painting
  Fiddler's Variety Show
Historical Museum

In Taylor Park
  Lodging & Restaurants
Main Street Stage Entertainment
Maple Cooking Demonstrations
Maple Syrup &
Maple Product Contest
  Media Information
On the Street
  Pancake Breakfast
Parade

Photography Contest

St. Albans Downtown Merchants' Window Displays
  Sap Run
Sponsors & Friends
Sugarhouse Tours
Vermont Maple Ambassadors
  Vermont Maple
Barbeque & Winners Presentations
  Vermont Maple
Cookbook
Vermont Maple
Cooking Contest
Vermont Maple Syrup &
Maple Product Contest
  Vermont Maple Stores

Vermont Maple Sugarmakers Assoc.

  Youth Talent Show
 

Welcome to...
Downtown St. Albans

Something for Everyone!

THE 2013 WINNERS


MAPLE AMBASSADORS

Amanda Beauregard, Fairfield, VT

Douglas Calderwood, Craftsbury, VT



MAPLE SYRUP CONTEST

Fancy - Slyvia Dodge, Lydonville




Medium Amber
- Palmer Lane Maple, Jeffersonville




Dark Amber
- Michael Lourie, West Rupert

C. Blake Roy Award - Michael Lourie, West Rupert

Best Of Show - Michael Lourie, West Rupert



MAPLE PRODUCTS:

Maple Sugar Cakes - Gagne Maple, Swanton




Maple Cream
- Cathy Branon, Franklin

Maple Fudge - Quarry Hill Farm, Jeffersonville

Maple Granulated Sugar - Taft's Milk & Maple, Huntington



COOKING CONTEST




Vermont's Best Youth Maple Cook
- Mary Fitzgerald, Fairfax




Vermont's Best Maple Cook
- Nancy Myers, Milton

Cakes - Helen Parent, Enosburg Falls

Pies/Other Desserts - Nancy Myers, Milton

Pickles, Preserves, Sauces, Dressings - Pat Cross, St. Albans

Breads - Jamie Rushford, Enosburg Falls

Maple For The Health Of It - Jamie Rushford, Enosburg Falls



YOUTH TALENT SHOW

DIVISION I

#1 – Foster Leith Hutchins- Irish Dance - Enosburg School

#2 – Cella Bourdeau & Emma Archambault - Dance - Sheldon & Fairfield School

#3 – Abigale Lewellan- Dance - SATEC

DIVISION II

#1 – Rose Newton - Voice - St. Albans City

#2 –Zanipolo Lewis - Classical Cello - Home School

# 3 – Jaylin Seaman - Voice - BFA St. Albans

DIVISION III

# 1 – Grace West - Dance - BFA St. Albans

 # 2 – Riley Pearo & Jadyn Patterson - Tap Dance - SATEC Alburgh

#3 – Alyssa Dickinson - Piano - Milton HS

DIVISION IV

#1 – Dominic Cicilio - Piano - BFA St. Albans

#2 –Alexandra Deihl - Ballet - Mater Christi
Sophia Venturo - Ballet - St. Albans City
Rebekah Larose - Ballet - BFA Fairfax
Rylee Blossey - Ballet - Georgia
Laura Nasca - Ballet - Rice HS
Hannah Belrose - Ballet - BFA St. Albans
Sarah Shaw - Ballet - Home School
Abigail Murphy - Ballet - Home School
Taylor Wolfe - Ballet - School Unknown

#3 – Jhai Sutton - Voice - BFA St. Albans

Ducham Scholarship Award

Dominic Cicilio - Piano - BFA St. Albans


WOKO Youth Fiddler Scholarship

Eric Edlund


People's Trust Youth Talent Show Contest Winner

Gabriello Lewis

Vermont Maple Festival Scholarship Winners:

Rose Newton
Zanipolo Lewis
Gabriello Lewis
Emily King
Tiffany Couture



PARADE

1st Place - Most Maple Related - Nye Insurance Agency

1st Place - Most Creative - Franklin County Home Health

1st Place
- Best Youth -Cub Scout Pack 874

1st Place - Best Entertainment - BFA Marching Band

Parade Marshal - Cecile Branon



SAP RUN

Overall Male - Scott Hitchcox

Overall Female - Sarah Auer

see full results



DOWNTOWN WINDOW DISPLAYS

1st Place - Bayberry Cottage


2nd Place
- As The Crow Flies


3rd Place
- Jeff's Maine Seafood


PHOTO CONTEST

BEST OF SHOW



SUGAR ON SNOW: Jennifer Merritt, East Fairfield


PROCESS/PRODUCT



FIRST PLACE: Untitled #3- Michelle McNall, Fairfield




SECOND PLACE: Vermont Gold on Tap- Paula Yandow,
East Fairfield




THIRD PLACE: Dripping Sap- Emma Phalen, Jericho


PEOPLE





FIRST PLACE: Ashley Callen, Fairfield




SECOND PLACE: Little Helper, Jennifer Merritt, East Fairfield




THIRD PLACE: Fresh from the Tap, Jennifer Merrit, East Fairfield


SCENIC



FIRST PLACE: Sugarhouse Steam through Maple Trees Sarah Talcott, Sheldon




SECOND PLACE: Maple Syrup’s Birthplace at Duck Paula Yandow, East Fairfield




THIRD PLACE: Sunset While Gathering- Paula Yandow, East Fairfield